Individual State Titles

Boys Alpine ski

Patrick Wachsmuth Slalom - 2023

Patrick Wachsmuth Slalom - 2022

Eli Gadbois G. Slalom - 2022

Anders Hanson G. Slalom - 2011

Jake Hughes G. Slalom - 2010

Jake Hughes G. Slalom - 2009

Ian Hanson Slalom - 2007

Ian Hanson Slalom - 2006

girls nordic ski

Rachel Kramer - Freestyle 2010

Emily Buck - Classical 2010

Emily Buck - Classical 2011

Rachel Kramer - Freestyle 2011

Naomi Kramer - Classical 2012

Rachel Kramer - Freestyle 2012

Naomi Kramer - Classical 2013

Naomi Kramer - Freestyle 2013

Lilly Naimie - Freestyle 2015

Boys nordic ski

Michael Pelletier - Classical 2022

Dylan Lucas - Freestyle 2010

Dylan Lucas - Classical  2010

Girls Alpine ski

Cali Hatem Slalom - 2011

Molly Morrow G. Slalom - 2006

Molly Morrow G. Slalom - 2005

Calle McCartney G. Slalom - 2004

Boys Indoor track and field

Alex Hoeker 55 M Dash - 2016

Jono Vinnenberg 1000 M Run - 2012

Gretchen Andrus 1500 M Run - 2005

J.P McManus 55 M Hurdles - 2005

J.P McManus High Jump - 2005

Jamie Bemis-600M Dash - 2005

Girls Indoor track and field

Hannah Pawlowski 600 M - 2024

girls track and FIELD

Susanna Zahn 3200M - 2022

Dom Baron 200 Dash - 2016 

Dom Baron 100 Dash - 2016

Dom Baron High Jump - 2016

Maggie Jensen Triple Jump - 2015

Sarah Bailey Shotput - 2015

4 X 800 Relays H. Garrett, B. Marshall, K. Weisner, C. Vinnenberg - 2013

4 X 400 Relays- B. Fortin, H. Garrett, N. Scanlan, T. Morrison - 2013

4 X 400 Relays -Bemis, Maurer, Brenton, C. Vinnenberg - 2011

4 x 100 Relays-Mauer, LaBonte, C. Vinnenberg, Breton - 2011

4 X 400 M relays – B. Verville, Patch, Mosher, Andrus - 2006

Anne Waidelich Discus - 2005

4 x 800 M relays – Andrus, K. Bemis, Lundquist, J Bemis - 2005

4 X 400 M Relays- Fellows, Patch, Andrus, J. Bemis - 2005

Gretchen Andrus 800 M Run - 2005

4X800M relay-Lundquist, Cote, Patch, J. Bemis - 2004

Chante Swett High Jump - 2004

Anne Waidelich Discus - 2004

Jen Haubrich-Discus - 2000

Jen Haubrich-High Jump - 2000

Erica Kensey–400 M Dash - 2000

Jen Haubrich-High Jump - 1999

Ilima Loo-Pole Vault - 1999

Naomi McMicken- pole Vault - 1998

singles tennis

Sunday Swett - 2013

Amber Chandronnait - 2006

Amber Chandronnait - 2004

doubles tennis

A. Chandronnait & J. Pepin - 2004

wrestling

Jaron Coulon 106 lbs. - 2024

Adler Moura 113 lbs. -2024

Joe McDowell 175 lbs. - 2024

Jackson Hall 215 lbs. -2024 

Adler Moura 120 lbs. - 2023

Adler Moura 120 lbs. - 2022

Will Zachistal 285 lbs. - 2020

Wyatt Rheinhardt 113lbs. - 2020

Will Zachistal 285 lbs. - 2019

Zach Anderson 126 lbs. - 2019

Mark Borak 152 lbs. - 2018

Zach Anderson 120 lbs. - 2017

Max Johnson 220 lbs. - 2016

Anthony Roberts 195 lbs. - 2014

Peter LaRiviere 138 lbs. - 2014

Peter LaRiviere 138lbs. - 2012

John Lefebvre 160lbs. - 2011

Peter LaRiviere 130lbs. - 2011

Ian Wedemeyer 215lbs. - 2009

Ian Wedemeyer 215 lbs. - 2008

Ben Morrow 125 lbs. - 2008

Matt Boyd 130 lbs. - 2008

D.J. Meagher 145 lbs. - 2007

D.J Meagher-140 lbs. - 2006

Mike Meagher 160lbs. - 2005

D.J Meagher -130 lbs. - 2005

Tanner Mosher-170 lbs. - 2004

Mike Meagher-160lbs. - 2004

Tanner Mosher-160lbs. - 2003

cross country

Susanna Zahn - 2022

Andrew Weckstein - 2011

Gretchen Andrus - 2004

Dickie Gerry - 2003

boys track and field

Connor Wachsmuth 400 M - 2021

4 x 400 Relays-G. Beaulieu, M. Nicholls, C. O’Mahony, B. Bushnell - 2017

Michael Perry Triple Jump - 2017

Jordon Birtz 100 M - 2015

4 X 800 Relays-Alex, Sam, Ben Evans, K. McCully - 2013

4 X 400 Relays-M. Boyd, A. Forrest, K. Moore, J Vinnenberg - 2012

Jono Vinnenberg 1600 M - 2012

Jono Vinnenberg 800 M - 2012

Jono Vinnenberg 400 M - 2012

Andrew Weckstein 3200 M - 2012

Jono Vinnenberg 1600 M - 2011

Jono Vinnenberg 800 M - 2011

Ian Verderame 100M - 2009

Keato Swett Discus - 2005

J. P. McManus Triple Jump - 2005

J. P. McManus High Jump - 2005

4 X 800 Relays P. Best, McDonald, Rider, P. Best - 2004

4 X 400 Relays Rider, Henry, P. Best, Gerry - 2004

J. P McManus– Long Jump - 2004

Ben McDowell-Pole Vault-2024

Golf

Hunter Duncan - 2022

Doug Champagne - 2016

Doug Champagne - 2015

girls swimming

Katie Jenkins-100 Fly - 2018

boys swimming

Ryan Powers 50 Free, 100 Free - 2023

Richard Jenkins 200 Free - 2010

Richard Jenkins 200 Free, 100 Backstroke - 2009

Richard Jenkins 100 Backstroke - 2008

Mat Card 100 breaststroke - 2006

new england champions

Richard Jenkins - Swim Backstroke - 2008

D.J. Megaher - Wrestling - 125 Lbs. - 2007

D.J. Megaher - Wrestling 140 Lbs. - 2006